Увійти

Увідійть у свій аккаунт

Логін *
Пароль*
Запамятати

 

Про водоспади Карпат ми уже писали на сторінках нашого ресурсу. Проте сьогодні й хотілося б торкнутися більш прикладної складової, яка без сумніву допоможе вам зробити вибір саме вашого водоспаду. Справді у Карпатах є неймовірно велика кількість водоспадів. На те вони й гори. Мало того про деякі з них ми ще досі не знаємо і відкриття нових тривають ще й досі у наші дні. Ці природні та туристичні перлини є неповторними і кожен з них має чим зачарувати своїх гостей. Та знову ж маємо розуміти що усіх і за один момент просто не охопиш, тож рано чи пізно доведеться робити вибір. Тож далі у публікації говоримо про особливості водоспадів і на що варто звертати увагу при плануванні мандрівки.

 

Карпатські водоспади – розмір має значення

Як вже згадувалося водоспади є найрізноманітніші. Тож їх умовно можна  розділити на великі та малі, на односкатні чи багатоскатні. Звичайно усі градації є відносні проте персонально для себе після відвідин 9 водоспадів  у Карпатах умовно водоспади поділив до 5 метрів висоти і понад 5 метрів висоти. Відповідно перші це малі водоспади, а другі – великі. Та знову ж усе умовно, оскільки багатоскатні водоспади в сумі можуть бути великим водоспадом, але складатися з маленьких непримітних водоспадів. Та все ж такий фактор є і він допоможе зорієнтуватися при виборі власного водяного красеня.

Щодо багатоскатних водоспадів – вони по особливому зачаровують. Це відомий Шипіт це маловідомий Лазний. Переважно більшість з них є великими водоспадами тож однозначно вас не розчарують. Але не варто нехтувати й односкатними водоспадами. Серед них теж є гіганти. І повірте коли вода нестримним і неперервним потоком зривається у прірву з висоти 8 метрів, 14 метрів. Це по справжньому заворожує. Це я про водоспади Сопіт та Жанецький Гук. Незважаючи на бідність у кількості скатів вони неймовірні і вражають по особливому.

Доступність карпатських водоспадів

Отож ми визначили якої саме конструкції та розміру бажаємо побачити водоспад, тож наступною справою є його доступність. Ну усі зіркові водоспади у тій чи іншій мірі з доступністю проблем не мають, адже туристична інфраструктура їх давно облюбувала (інколи аж занадто). Проте є водоспади (особливо нововідкриті) до яких щоб потрапити треба прикласти чималенькі зусилля. Це може бути тривалий маршрут по диких територіях, або важкий спуск в урочище водоспаду. Проте як показує практика у таких місцях завжди заховані справжні скарби і затрачені зусилля обернуться картинами незабутньої краси. Пригадую свій перший візит до водоспаду Лазний – пошуки були винагородженні сторицею.

Ну і ще один момент щодо доступності водоспадів – платний вхід або в’їзд на територію до них. Його ще називають екологічний збір. Насправді вартість в межах розумного і цифри аж ніяк не затьмарять приємні враження. Проте у більшості водоспадів охайна та доглянута територія, що після відвідин великою кількістю туристів просто такою не може залишатися.

Карпатські водоспади – розмір не має значення

Знову ж з практики можу сказати що розмір не завжди має значення. Бувають маленькі водоспади, але просто неймовірної краси або в неймовірно гарному місці. Тож такі місці вас аж ніяк не розчарують. Пригадую водоспад Куртузіанський що на території НПП «Черемоський» - саме один з малюків, який своєю архітектурою  розчулить найдосвідченішого мандрівника. Отож якщо обираєте водоспад для відвідин, варто розуміти що висота ще нічого не гарантує. Звісно чим вищий водоспад – тим гарантованіші позитивні враження. Та все ж малюки також багато на що здатні.

Характер карпатських водоспадів

І ось тут ми торкнемося ще однієї цікавого питання «в яку пору найкраще відвідувати водоспади». Справді водоспади Карпат це живий організм, який дихає, який має певні життєві цикли. Як показує практика найгарніше водоспади проявляють себе у повноводний період ранньою весною. Тоді вони у повній красі і музика їх найгучніша. Звісно у засуху їх шепіт після спеки також буде здаватися музикою, та все ж у період сильних засух ці карпатські організми можуть втрачати велику частину своєї маси, деякі взагалі можуть навіть зникати на невеликий проміжок часу. Та все ж водоспади є всесезонною пам’яткою природи, тож насолоджуватися ними можна і взимку коли частина струменю замерзає утворюючи казкові дерева чи квіти, і в літку коли навіть маленький струмок у спеку буде справляти враження.

Окремою рисою характери водоспадів є дощовий та після дощовий період. Ну насамперед у такий час перебувати біля водоспадів інколи є навіть небезпечно, оскільки гірські ріки мають здатність швидко підіймати свій рівень. Ну і не завжди естетика водоспаду може вас порадувати. Тут питання лотереї – поталанить чи не поталанить. Буквально тиждень тому у дощовий період з інтервалом в 1 день відвідали водоспад Шипіт та Кам’янка. Перший відповідно зачарував, а другий розчарував. Для Шипота дощ навпаки є генератором сил, тож фактично випала нагода побачити його у повноводний період. А от Кам’янка у дощовий період забарвлюється у колір каналізації, тож ані фото ані відео ефектними зняти не вдасться. Хтось з нашої команди навів аналогію прориву каналізації у великому місті. Та знову ж це не є великою проблемою і для фотографів невеликий лайфхак – на монохромних світлинах водоспади завжди гарні незалежно від сезону та забарвлення.

Карпатський водоспад та його оточення

В «доступності водоспадів» ми вже торкалися даного питання. Тобто є водоспади дикі, а є зіркові з розвиненою туристичною інфраструктурою. Маю визнати що витримати баланс між природою та бізнесом в українських реаліях дуже складно. Нажаль скажімо як з озером Синевир природа здалася. Так от водоспади досі опираються таким тенденціям. Мало того туристична інфраструктура інколи приносить свої позитиви. Ну скажімо як спрощення доступності і можливість зазирнути туди, де у стандартних умовах було б важко це зробити. Знову ж як приклад водоспад Шипіт де завдяки старанням представників бізнесу є можливість оглянути водоспад з різних площадок.

Є свої переваги і у «диких» водоспадів. І вони беззаперечні: побачити це природнє диво у первозданних умовах – справжнє везіння. І воно досі доступне у Карпатах.

Як побачити карпатський водоспад

Ну а тепер про найпростіші речі: справді як найпростіше побачити карпатський водоспад. Так от у Карпатах в околицях будь-якого населеного пункту де є струмки або річка обов’язково заховався той чи інший водоспад. Ну на практиці це маленькі водоспадики, або пороги які видають за водоспади. Але вони є і їх далеко ходити шукати не доведеться. Проте якщо душа бажає побачити справжніх зіркових гігантів тут в  допомогу гіди та місцеві туристичні компанії. Принаймні вони є на кожному курорті і тур агенти самі вас знайдуть. З ними за символічну платню ви без блукань потрапите куди слід і отримаєте море цікавої інформації.

На завершення про водоспади Карпат

Бути в Карпатах і не побувати на водоспадах, те саме що їхати на море і не по засмагати. Як бачимо побачити карпатський водоспад не так і складно. Проте маємо пам’ятати що цей витвір природи є надзвичайно чуттєвим до діяльності людини. Тож ставмося до нього з повагою та обережністю, щоб мати нагоду милуватися ним ще не один рік.karpatyturinfo