Увійти

Увідійть у свій аккаунт

Логін *
Пароль*
Запамятати

7 квітня відбулась онлайн конференція на тему «Методи та способи захисту історичних пам’яток, пам’яток культури та архітектури у форматі «скансен» в умовах війни». Головною метою конференції було напрацювання пропозицій щодо захисту музею народної архітектури та побуту «Шевченківський гай» що у місті Львів. Організаторами конференції виступили благодійний фонд «Опіка Майбутнього» та інформаційно-туристичний ресурс Karpatytur.info.

 

У часі війни коли Росія напала на нашу країну, питання захисту пам’яток відійшло на задній план. Це і логічно, адже є набагато стратегічніші напрямки в такий період. Та все ж приємно констатувати що усвідомлення збереження пам’яток культури, історії та архітектури у суспільстві піднялося на високий рівень. Справді сьогодні активно ведеться робота щодо захисту музейних експонатів, пам’ятників. Команда Karpatytur.info теж не змогла стояти осторонь цього процесу, адже прекрасно розуміємо, що пам’ятки історії, культури та архітектури є одними з наріжних каменів туризму у світі. Тож усім волонтерським колетивом долучилися до ініціативи Благодійного фонду «Опіка Майбутнього» щодо організації даної конференції.

Приємно констатувати що конференція «Методи та способи захисту історичних пам’яток, пам’яток культури та архітектури у форматі «скансен» в умовах війни», таки стала міжнародною, оскільки у ній взяли участь представники музейних установ республіки Польща. Загалом на конференції були присутні представники музею «Шевченківський Гай». Зокрема заступник директора з наукових питань Сергій Цепишев розповів про особливості скансена «Шевченківський Гай», про розроблені методики захисту музею його працівниками та про нагальні потреби які сьогодні виникли у музею щодо захисту експонатів. Разом з паном Сергієм конференцію відвідали пані Леся Герасим – заступник директора з розвитку та завідувач відділу реставрації пан Ігор Кушнірук. Цікаво було послухати консерватора Музею Варшавського Повстання (Польща) пні Анну Гшехнік. Вона високо оцінила роботу своїх колег з України щодо захисту пам’яток, також розповіла про ініціативи польських музеїв щодо підтримки колег в Україні і запропонувала підтримку Шевченківському Гаю у конкретних потребах.  Цікавою була розповідь пана Андрія Левика – головного редактора журналу «Наша спадщина». Він розповів про загальний стан справ у музейній сфері в період війни, про роботу щодо фіксації знищених пам’яток, підтримав колег щодо методик та намірів по захисту експонатів. Учасники конференції також торкнулися й глобальних питань. Зокрема пані Анна Іваночко (кандидат філологічних наук, доцент кафедри світової літератури та славістики ДДПУ імені Івана Франка, вона ж учасник проекту karpatytur.info  у якому є менеджером по роботі  якраз з пам’ятками культури та архітектури) розповіла як можуть вплинути втрати тої чи іншої пам’ятки на туризм регіону і зрештою на економіку краю. На конференції також виступив мандрівник-блогер і волонтер Томаш Зальверт (Польша), який також високо оцінив усі дії щодо збереження пам’яток української сторони. Від організаторів слово мав директор благодійного фонду Андрій Баховський, який на конференції був присутній разом з координатором проектів фонду пані Оленою Баховською. Він розповів про аргументацію підтримки даного проекту і зазначив що збереження пам’яток це також своєрідна опіка нашого майбутнього, адже це спроба зберегти інформаційно-історичних фундамент для формування національної свідомості прийдешніх поколінь.

Загалом конференція дала змогу глобально глянути на процеси які відбуваються в музейному середовищі в умовах війни, а також налагодити контакти між різними установами заради взаємопідтримки та взаємодопомоги. Висловлюємо щире сподівання що завдяки фахівцям туризм карпатського краю та України загалом зазнає як найменше втрат. Ми не стоїмо осторонь і продовжуємо процес інформаційного волонтаріату.karpatyturinfo