http:// sheshory.info
Про Шешори довідався з публікації журналіста Ореста Лещишина у нас на сайті. І ось вересень і ми персонально їдемо в Шешори на чергові оглядини туристичних принад, не підозрюючи що в цей осінній місяць там істинно високий сезон. Та про все по порядку.
Гуцульське село Шешори, що в Івано-Франківській області насправді має дві туристичні переваги, які роблять його цікавими для туристів у різні пори року: це етнографічна складова, адже Шешори є одним з потужних центрів народних промислів, і природня складова, адже Шешори територіально розміщені в обіймах Національного природнього парку.
Я погоджуюся з Орестом, що архітектура в селі надзвичайно цікава. Долаючи тих 8-9 км, які простягається село, можна побачити найрізноманітніші колоритні садиби, кожна з яких стається відійти від стереотипів. Ось для прикладу цей дім досі зберігає череплений дах. Але щоб цей дах не був такий як в усіх, господарі не побоялися доліпити певні архітектурні виступи на його схилах. Можливо з точки зору архітектури це самодіяльність, проте зроблена зі смаком. Та не будемо відкривати одразу усі карти, тому про принади Шешор згодом.
"Карпатський рай" - куди їдемо
Коли поступила пропозиція відвідати туристичну база «Карпатський Рай», одразу почали шукати якусь довідку про ці місця. Зі знайомих мало хто відвідував ці краї, але бувалі розповідали про край контрастів: чудове село і природа, але дорога – повна протилежність. Справді, якщо ви без власного авто, на дорогу прийдеться затратити трохи часу. Отож без авто дістатися туди можна залізницею або до Івано-Франківська, або Коломиї. З Коломиї маршрутками до Шешор. Також можна орієнтуватися на Косів. Від Косова до Шешор якихось 12 км. Ми ж вирушили на Шешори на авто. Спочатку дісталися до Івано-Франківська, звідтіля до Коломиї, де необхідно звернути праворуч на дорогу Р-24 до населеного пункту Верхній Вербіж. У селі Пістинь необхідно звернути на право у напрямку до Шешор. Декілька кілометрів і ви на місці.
Гірські села та містечка завжди вирізняються заплутаною мережею вуличок та всіляких переходів. Хоча Шешори ніби і тягнуться змією на 8 км, проте в тілі цієї тварини є море вуличок, провулків і стежок. Відтак знайти базу «Карпатський рай» очевидно з першого разу ми б не змогли. Тому зателефонували до пана Андрія – керівника бази, і він нас зустрів у знаковому місті Шешор – біля ресторану «Аркан». Запам’ятайте це місце, оскільки від нього недалеко до водоспадів (про які згодом), а також це одне з кращих місць харчування в Шешорах станом на 2015 рік.
Ще один момент про стан дороги до Шешор. Вона звісно не ідеальна, але останнім часом там все таки полатали ями, тому танкодрому ми там не спостерігали, і досить комфортно туди доїхали. У самому селі дорога взагалі відмінна, що відверто ускладнює життя пішоходам. З одного боку відсутність тротуарів, а з іншого любителі проїхатися з вітерцем на відмінному асфальті. І ще один факт, який руйнує легенду про катастрофічність дороги: коли прибули на базу, побачили на парковці Таврію. Думали, що це господарі на ній катаються, проте виявилося, що на ній відпочивальники прибули аж з Вінниці. На запитання «чи були якісь проблеми в дорозі до Шешор»? Славік – водій Таврії відповів, що ні. Трапилася невелика аварія при під’їзді до Коломиї – тріснув патрубок, а проблемою виявилася відсутність запчастин до Таврії у Косові куди Славік подався у пошуках допомоги.
База «Карпатський Рай» - проживання
Переважно коли готуємося до інфотуру, намагаємося сформувати попереднє враження та скласти попередню інформаційну картину. У даному випадку ні перше ні друге не вдалося зробити, оскільки поїздка організовувалась спонтанно. Перші враження формувалися на місці з побаченого. До бази залишається ще декілька поворотів, але їх тут дуже багато: вузька дорога затиснута з обох боків подвір’ями і туристичними садибами інколи мала змогу видихнути велетенською прірвою обабіч, на дні якої шуміли води річки Пістинька. І ось перед нами дерев’яні ворота. В’їжджаємо. Невелика парковка на 5-6 авто. На ньому бачимо вже раніше згадану Таврію і раритетний ГАЗ 66. Це авто тут відіграє неабияку роль, оскільки дає змогу відпочивальникам справді побачити наймальовничіші куточки заповідника. На же ж не поталанило, оскільки для перебування тут передбачено не повних 2 дні.
Подвір’я бази «Карпатський Рай» має видовжено форму на якому розмістилися 3 будиночки, а також альтанка, мангал, невеликий ставок і одна з принад бази – лікувальний чан. Звісно будиночки передбачені для проживання. Кожен з них має свою назву: Гуцульський будиночок, Канадський будиночок, Колиба. Усі вони дерев’яні, нагадують будиночки радянських баз. Проте в середині час, та прогрес змінив їх на краще.
Нас було розміщено в Канадському будиночку. Це двоповерхова споруда, де перший поверх повністю віддано під потреби відпочивальників. На другому проживали господарі. Входи різні, тому одні одним не заважають Отож у нашому розпорядженні опинилися дві двомісні кімнати, хол з кухнею, а також санвузол з душем та туалетом. Кімнати невеликі: у них лише помістилися двоспальне ліжко та невелика тумбочка. Проте самі ліжка величезні, тож виспатися вдасться без проблем. В холі розміщено шафу для верхнього одягу, кухонний стіл з «м’яким кутком», міні кухня з електричною плитою, мікрохвильовкою, електричним чайником та набором посуду, а також опалювальний прилад типу буржуйка.
ФОТО: "Канадський будиночок"
Пан Андрій розповідав, що це надзвичайно ефективна річ: швидко нагріває усе приміщення в зимовий період до 35 градусів. Отож будемо в теплі і не голодні. Також в холі є телевізор зі супутниковим телебаченням.
Санвузол достатньо компактний, проте місця вистачає щоб тут розмістилася душова кабіна, умивальник, унітаз та бойлер для підігріву води. В санвузлі також ми знайшли фен. Отож водопостачання тут у нормі і з гарячою водою також все гаразд.
Інші будиночки по комфорту та сервісу подібні. Відрізняються лише плануванням та кількістю відпочивальників.
ФОТО: Будиночок"Колиба"
База "Карпатський рай" - харчування
Справді на базі «Карпатський Рай» передбачена можливість користування кухнею, але також є можливість замовити 3-х разове харчування у господарів. Ми власне скористалися останньою пропозицією і не прогадали. Пані Ольга – господиня бази і по сумісництву – повар, просто творила кулінарні шедеври. Звісно це не була ресторанна екзотика, проте все по-домашньому і дуже смачно. Порції такі, що нас четверо з ними впоратися не змогли жодного разу. Особливо варто згадати борщ з чорносливом. Таке ми ще ніде не пробували. Звісно харчування у вартість не входить, і його необхідно замовляти за додаткову оплату. Вартість можна дізнатися на сайті бази і на karpatytur.info.
А тепер про варіант, коли відпочивальники самостійно харчуються. Теж зручні умови, адже в будиночках, як ми вже згадували, є все для того щоб собі самостійно готувати. Найближчий магазин з продуктами в 10 хвилин ходьби від бази. Дорога до магазину досить таки екзотична: у більшості випадків стежкою, яка спускається з гори, далі понад річкою і через підвісний міст виводить на центральну дорогу. Ще 2-3 хвилини і ви біля магазину «Склеп».
Якщо ви привезли з собою шашличка, щоб приготувати його на природі, на базі «Карпатський Рай» для цього передбачений мангал, а також літня альтанка, де господарі бази щиро зустрічають гостей.
Що робити на базі «Карпатський Рай»
Перший день було потрачено на ознайомлення з базою та господарями. Наступний день розпочався з білочки. Зі справжньої білочки, яка мало не забігла в наш будиночок. Для людей міста це справжня екзотика: ось так з порогу і до природи. А що тут скажеш – по периметру заповідний ліс. Питаємо пана Андрія як тут з грибами?. «Ще й питаєте? В 2013 році їх тут з лісу возами вивозили». То і не дивно, адже навкруги сотні гектарів дикої природи і безліч диких тварин.
І так, першою розвагою та перевагою є прогулянки у лісі в пошуках грибів. Але це так би мовити осінній спосіб проведення часу. Насправді в Шешорах і зокрема базі відпочинку «Карпатський Рай» є чим зайнятися в будь-яку пору року. В літку це водні процедури у водах річки Пістинька. Цікава річка. У другий день перебування в Шешорах ми подалися на прогулянку по її берегах.
Проте за наш короткий маршрут ми нарахували аж 5 місць де через прозору воду дно ми так і не побачили. А скільки у ній риб і зокрема форелі. Особливо з мостів добре видно як вони великими зграями сновигають туди сюди, збавляючись у хвилях течії річки. Піком річкової мандрівки став водоспад «Великий Гук».
Хоча він і невеликий, але розташований у дуже мальовничій западині Шешор. До речі до нього можна потрапити стежкою біля ресторану «Аркан».
Плануючи відпочинок в Шешорах також варто звернути увагу на той факт, що неподалік від села розміщено багато цікавих пам’яток і туристичних принад. Зокрема це міста Косів (один з культурних центрів Гуцульщини) та Коломия (зі всесвітньовідомим музеєм писанок). На базі відпочинку «Карпатський Рай» є свій екскурсовод, який за додаткову плату здатний привідкрити таємниці цього краю. Також господарі готові на своєму «броньовичку» (чомусь саме так ми назвали їхній раритетний ГАЗ 66) показати вам місця у заповіднику, куди просто так не дістатися. Шкода, що ми так і не спроміглися на цю мандрівку, адже підводив час і «здоров’я» ветерана. А могли ми поїхати в ще одна цікава місцина – гірські полонини в околицях Шешор, де можна поспостерігати за роботою пастухів, а також попробувати місцевої бринзи. Головне щоб гід і його транспорт були у формі. Ось з останнім нам якраз і не поталанило.
Це ми розповіли про відпочинок у широкому географічному форматі. Якщо географію звузити до меж села, скучати також не доведеться. Прогулянка Шешорами подарує яскраві враження від архітектури сільських садиб. Люди тут дуже привітні і працьовиті. Кожне обійстя прибране і примальоване у свій неповторний стиль. Бувалі туристи розповідають, що навіть радянська зрівняйлівка не могла вплинути на ситуацію в Шешорах. Також у Шешорах є 2 водоспади: Малий Гук і Великий Гук. Ну і врешті як взагалі немає бажання кудись ходити, можна час приділити оздоровленню. Скажімо у пана Андрія на базі «Карпатський рай» є багато способів зміцнити ваш організм: від лікувальних чаїв на травах, до лікувального чану з додавання лікарських трав. Також можна зробити нетривалі прогулянки до хвойного лісу, що позитивно відіб’ється на здоров’ї людей з захворюваннями верхніх дихальних шляхів. І що найцікавіше, усе вищеописане відбуватиметься звами на фоні мальовничих карпатських гір.
База "Карпатський рай" - підсумки
У день від’їзду здається навіть погода не хотіла нас відпускати. Якщо в перший день нас супроводжував короткочасний дощ і небо куталося в хмарах, то на наступний мали змогу побачити Шешори у повній красі. Проте наш шешорський експромт швидко добігав до завершення тому час поділитися враженнями про те де побували і що побачили. На нашу думку база відпочинку «Карпатський рай» найоптимальніше підійде для любителів напівактивного відпочинку, тобто людей, які полюбляють одноденні вилазки на природу. Вони невибагливі до умов, проте вимагають, щоб було найнеобхідніше: кухня, душ, наявність води і зручне ліжко. Усе це з надлишком база може забезпечити. Наступний контингент відпочивальників, який себе комфортно буде почувати на базі, це – невеликі молоді сім’ї, які прагнуть втекти від міської суєти і вивезти своїх дітей на свіже карпатське повітря. Для таких цілей «Карпатський Рай» - досить зручне місце. Ну і третій контингент – невеликі компанії, які на лоні природи хочуть відмітити якусь важливу дату. Тут є усе для незабутнього пікніка. А загалом на базі «Карпатський рай» кожен здатний віднайти свій рай у Карпатах. Принаймні на період перебування в Шешорах.
Ярослав БАРАН
На замовлення для karpatytur.info
- Контактна особа: Андрій Рухлядко
- Телефон 1: +38 +380984820993
- Телефон 2: +38 +380951501836
- Телефон 3: +38 +380639249273
- вул. Чорновола, 74
- с.Шешори
- Обл. Івано-Франківська
- GPS: 48.341142, 25.006368
- Сайт: http:// sheshory.info
{jcomments on}