Нагуєвичі – “Галицька Каліфорнія” у підніжжя Карпат

Якщо ви подорожуєте до Карпатського краю – про І. Франка ви дізнаєтесь неодмінно. І як не дивно, географія буде дуже широкою. Першу інформацію ви отримаєте, побувавши у Львові, де його ім’ям названо національний університет, далі Дрогобич Яремче та врешті-решт обласний центр Івано-Франківськ. Про цю історичну фігуру написано багато і змістовно, і розповідати в межах формату однієї публікації просто не вийде. Зазначимо що це феноменальний український письменник, поет, публіцист та громадський діяч, творчість та дії якого мали суттєвий вплив як на сучасну українську літературу, так і на політичний світогляд українців. Кажуть, його творча спадщина перевищує понад 50 томів.
Але сьогодні хотілося б запросити читачів та потенційних туристів не оминати ще одне фантастичне місце – село «Нагуєвичі», звідки Іван Франко родом. Нещодавно нашій групі довелося відвідати це місце, і те, що ми там побачили, було по-справжньому несподіваним і цікавим.
Дорога в Нагуєвичі
Розташоване село Нагуєвичі у Львівській області поряд з історичним містечком Дрогобич (батьківщині Бруно Шульця, Юрія Котермака і Івана Франка). З Дрогобича ми вирушаємо у напрямку на Самбір. У селі Лішня робимо поворот ліворуч і минувши село Унятичи в’їжджаємо до Нагуєвичі. У радянські часи цей населений пункт так і називався «Село Івана Франка». Зі здобуттям незалежності йому повернули історичну назву. Відстань від Дрогобича до Нагуєвича становить 14, 5 км.
Якщо рухатися зі Львова, навігатор швидше за все запропонує вам шлях через Самбір, який є найближчим. І все ж таки за власним досвідом рекомендуємо курсувати через Миколаїв, оскільки дорожнє покриття там у рази краще.
Дорогою до Нагуєвичів, тут є певні нюанси та сюрпризи. Загалом дорога туди за технічним станом задовільна, проте на відрізку Лишня – Нагуєвичі на вас можуть чекати сюрпризи. Так повелося, що цей відрізок ремонтують лише напередодні річниці Франка (28 серпня), а потім на цілий рік, а то й більше забувають про неї. Тому наша подорож на початку серпня на вищезгаданому відрізку зустріла чимало кратерів, а місцями взагалі ґрунтові барикади, які залишили за собою рембригади, здерши асфальт у деяких місцях і забувши полагодити дорогу. Але такі неприємності чекають на вас протягом кількох кілометрів. Вже в самому селі дорога також цілком задовільна.
Нагуєвичі – на що тут очікувати туристам.
Мандруючи в Нагуєвичі, ми очікували побачити типовий музей-садибу письменника, яких у карпатському регіоні достатньо. І все ж таки Нагуєвичі вийшли за межі провінційного музею і пропонують щось зовсім інше ніж те, що очікує рядовий турист тут побачити. Відразу зазначимо, що тут є кілька об’єктів, які розташовані досить компактно, що робить відвідування Нагуєвич достатньо інформаційно насиченим.
Музей-садиба батьків І.Франка
Ми розпочали знайомство з Нагуєвичами з батьківської садиби Івана Франка. Насправді це міні скансен – музей архітектури та побуту просто неба. Звичайно, за своїми обсягами він не зрівняється з львівським скансеном «Шевченківський гай», та все ж за багатьма параметрами може з ним конкурувати. Тут зосереджено кілька споруд – стародавній будинок, хлів, кузня, а також колодязь та пасіка. У кожній із споруд є цікаві експозиції предметів побуту, які органічно вписуються в інтер’єр. Тут можна побачити навіть особисті речі письменника та його батьків. Загалом цей музей показує етнографічне минуле села Нагуєвичі на рубежі 19 -20 століть. Невипадково щороку тут 27 та 28 серпня проводять етно-фестивалі.
Літературно – меморіальний мозей Івана Франка
Розміщений через дорогу. Вражає туристів насамперед архітектурою самої будівлі. Досить сучасна конструкція органічно поєднує у собі елементи сучасного модерну та народного стилю. У середині музею ви опинитеся у відкритому просторі, який одночасно логічно ділиться на різні виставкові зони, які в музеї використовують досить ефективно.
Як уже зазначалося, «Нагуєвичі» давно вийшли за межі формату музею-садиби, тому ви опиняєтеся у повноцінному краєзнавчому комплексі, в якому можна дізнатися про історію села та краю. Також тут проходять виставки сучасних художників, і цікаві експозиції присвячені життю та діяльності Івана Франка.
Відверто зізнаємося, залишилося лише загадкою, чому доступ до посмертної маски письменника вирішили зробити за окрему плату. З погляду музейного маркетингу – непродуманий та нелогічний хід.
Заповідний хужожньо-меморіальний комплекс “Стежка Івана Франка”
Відвідавши садибу та музей, настав час прогулятися на природі. «Стежка Івана Франка» – своєрідний парк-музей де, блукаючи в тіні лісу, ви то тут-то там потрапляєте на дерев’яні скульптури герої творів Івана Франка з вирізаними цитатами до них. Зрештою опиняєтесь на галявині казок, де можна зустріти казкових персонажів із творчості Івана Франка. Це місце дуже люблять діти, адже тут їм відомі герої з улюблених казок, між якими розміщено гойдалку.
Насправді це чудове місце для відпочинку та релаксу. Сюди провести уїк-енд збираються не лише туристи, а також місцеві жителі. На території парку є літній концертний майданчик, де час від часу проходять концерти. Загалом парк знаходиться у чудовому стані. Всі стежки вимощені камінням, тому навіть у дощову погоду не варто відмовлятися від прогулянок.
Нагуєвичі – організація мандрівки
Найзручніше потрапити в Нагуєвичі випадає відпочиваючим курортів Трускавець та Східниця, оскільки вони розташовані ближче до цього туристичного об’єкту. Місцеві туристичні фірми організують туди подорожі, яка займе у вас лише півдня. Ця подорож переважно відбувається в комплексі з відвідуванням Дрогобича.
І все ж таки якщо ви на авто – подорож можна організувати самостійно. Вартість відвідування садиби та музею станом на 2018 рік становить 40 грн. для дорослих. Персонал музею налаштований досить доброзичливо до туристів, тому за зйомки на камеру чи фотоапарат вас ніхто тут не сваритиме і створюватиме вам перешкоди. Графік роботи відповідає дійсності (вихідний – понеділок), тому якщо ви спонтанно сюди навідаєтеся, без вражень не залишитеся.
Нагуєвичі – враження та висновки
Той факт, що отримуєш більше, ніж очікуєш, є вже позитивним аргументом на користь відвідування цього місця. Негативним моментом є дорога і можливо просто незрозумілим моментом є окрема вартість експозиції «Посмертна маска».
Загалом, якщо ви відпочиваєте у Трускавці, Моршині, Трускавці та хочете відвідати музеї архітектури та побуту, проте не в змозі відвідати Львів – Нагуєвичі здатні впоратися з цим завданням та подарувати аналогічні враження. Ну а також враховуючи багатогранність творчості Івана Франка, для кожного тут знайдеться щось цікаве.
Фото: YarekFoto