Головна » Blog » Водоспад Лазний

Побував на багатьох водоспадах Карпат, проте ця подорож дещо відрізнялася від попередніх і була досить екстремальною. Насправді цього дня ми їхали у місце, яке ще не стало Меккою для екскурсантів та туристів, хоча знавці давно знають про це водне диво. Розташоване воно між селами Довге-Гірське та Сопіт що у Дрогобицькому районі Львівської області. Місця справді фантастичні та ще не зіпсовані цивілізацією.

Вперше про водоспад “Лазний” я дізнався від свого гарного знайомого екскурсовода, який із Довгим Гірським має тісні родинні стосунки. Микола до речі один із перших почав водити туди відпочиваючих із Трускавця. Від нього дізнався, що на околиці села в лісі є гарний водоспад та й, мабуть, усе. Через рік цей водний об’єкт зацікавив не лише наш портал, а й місцевого краєзнавця Хосе Турчика, який вирішив відкрити це диво для широкої аудиторії. І справді незабаром на схили «Лазного» прибувають вчені та докладно описують його. Ось тоді дізнався, що він має висоту 14 метрів, із середньою шириною 2 метри та 3 скельні ступені, які формують ансамбль водоспаду. До речі, назва водоспаду походить від струмка, на якому він розташований. Завдяки старанню пана Хосе інформація про водоспад виходить за межі краю, і за нетривалий час «Лазний» набуває статусу пам’ятника природи місцевого значення, яку йому надають на сесії Львівської обласної ради. Також варто зазначити, що водоспад «Лазний» є найвищим водоспадом у Львівській області.


 

Дорога на водоспад «Лазний»

Але на відміну від відомих водоспадів до Лазного дістатися в рази важче. Тут немає розвиненої туристичної інфраструктури, тут немає дорог. На авто справді можна дістатися за село, проте звідти доведеться добрих 20 хвилин лісовими дорогами та стежками добиратися до водоспаду. Нам пощастило, бо мали телефонного гіда в особі пана Миколи, який координував нас куди і як рухатися. Але про все трохи детальніше.

На щастя координати водоспаду Лазний можна знайти на Google Map. Шукаємо село Довге Львівської області та назву водоспаду, однак у радіусі кількох кілометрів дороги не відображаються. Дістатись цього села можна з боку курорту Східниця, або з боку Урича та Сопота. Проте у нашій ситуації ми обрали перший варіант.

На що варто звертати увагу під час подорожі? Так це на те, що після повороту на Рибник на вас чекає ґрунтова дорога з щебеневим покриттям. У хорошу погоду по ній можна рухатися і на простому легковику. І все ж таки переїхавши міст у напрямку на Довге на вас чекає вузька дорога з різким підйомом і спуском. Тут треба бути особливо уважним, оскільки на цій ділянці дороги може поміститися лише один автомобіль. Ми нашим звичним корейським авто кілька разів лягали дном на дорогу. Тому рекомендація для всіх, хто планує побачити водоспад, віддавати перевагу авто з високим кліренсом.

Далі вздовж річки Стрий і ми потрапляємо до села Довге-Гірське. Тут нікуди не звертаємо та їдемо центральною дорогою до кінця села. До речі про Довге Гірське ми вже згадували на сторінках порталу, і зокрема в публікації про карпатське море (див. Тут). Минувши село орієнтуємося праворуч на поля на одному з яких розміщений хрест. Відразу за ним буде поворот праворуч. Ось тут навігатор повідомить, що ви вже прибули, хоча це не так, і ще невеликий відрізок доведеться долати пішки, оскільки після повороту дорога для легкових непроїжджа. У результаті довго йти нею не доведеться. Пройшовши кілька метрів по цьому відрізку, ми проходимо два зелені металеві стовпці, на яких, колись очевидно розміщувався шлагбаум і повертаємо праворуч до струмка. Звідти починається праворуч кам’яна стежка, яка по суті скоротить нам шлях до водоспаду.

Пройшовши стежкою кілька десятків метрів, ми виходимо на галявину і стежка виводить нас на дорогу «для квадроциклів». Ну, так її називають екскурсоводи. Повертаємо ліворуч і нею рухаємося, піднімаючись то вгору, то вниз.

Ось тут варто бути уважними, оскільки туристичні маркери не надто помітні і згаяти поворот до спуску на водоспад дуже легко. Першим орієнтиром мають стати «Сходи» – ось така конструкція зроблена з дерева, призначення якої ми так і не зрозуміли. Місцеві кажуть, що то була смуга перешкод для навчання дитячого табору.

Цей об’єкт, який ми умовно назвали «Сходи» (розташований ліворуч від дороги), вказує на те, що йдемо в правильному напрямку. Через кілька десятків метрів орієнтуємось на синю стрілку та туристичні маркери (також зліва), які вказують, звідки починається спуск до водоспаду. Також варто орієнтуватися на слух: поєднання вищезгаданих орієнтирів та звук водоспаду допоможуть уникнути помилок.

Власне, цей проміжок потребує достатньої уваги, оскільки дорогою нас обігнала група велосипедистів, які (як з’ясувалося) тут були вже не раз, і вони згаяли цей спуск. Далі починається спуск крутою стежкою, тому рекомендуємо обзавестися палицями. В одному місці стежка роздвоюється. Одна з них веде до вершини водоспаду (праворуч), а та, що зліва різко під ухил починає звиватися до нижньої частини водоспаду.

Нарешті водоспад “Лазний”

Спочатку ми вирушили у верхів’я водоспаду – він там також виглядає грандіозно з огляду на висоту, з якої вода зривається вниз.

Однак, якщо ви хочете хороших кадрів і побачити всю красу цього природного дива – варто спуститися до його нижньої частини. Зауважу спуск туди довше і крутіше, але це того варте. Знизу відкривається повний вид на цього 14-метрового красеня.

І незважаючи на те, що ми були в неповноводний період, все одно картинка вражала. На жаль, але й можливо і на щастя тут люди не часті гості, тому про певний комфорт та окультурення території не йдеться – все в напівдикому стані. І все ж у верхній частині волонтери таки зробили певну подобу поручнів у оглядових місцях, мінімально, але вселяє віру в безпеку. Тому надалі ряд рекомендацій для тих, хто бажає побачити цей водоспад на власні очі.

Рекомендації для туристів під час подорожі до водоспаду «Лазний».

1. На жаль, маршрутним транспортом туди не дістатися. Можливі варіанти на власному авто, або у складі екскурсійних груп із Трускавця чи Східниці.

2. Зручніше потрапити на цей водоспад буде для відпочиваючих курортів Трускавець, Східниця, а також баз відпочинку розташованих на околицях Нового Кропивника, Урича, Коритища тощо. До речі, в селі Довге-Гірне також є готель. Щоправда, які там умови і що він є, поки розповісти не можемо.

3. Під час подорожі до водоспаду подбайте про одяг та взуття. Рекомендуємо закритий одяг, оскільки подорож проходитиме через ліс та поля, де висока ймовірність кліщів і навіть певних видів змій. Взуття також має бути зручним і не ковзати.

4. Подбайте про туристичні палиці або беріть з собою трекінгові палиці, які стануть вам у нагоді особливо під час крутих спусків.

5. Будьте уважні та обережні і частіше заглядайте під ноги. Особливо в спеку місцеві повзучі хочуть погрітися на дорозі. Йдеться про гадюки звичайні та мідянки, які можуть становити певну небезпеку. Як поводитися при зустрічі з ними читаємо тут.

Ну і на завершення скажу, що всі моменти дискомфорту і можливо трохи незручного шляху компенсуються побаченим. Мої очікування були значно гіршими, ніж я отримав в результаті. А ще усвідомлення того, що побачити це диво випадає одиницям – цінність вашої подорожі подвоюється кілька разів. Тому якщо ви не прихильник диванного відпочинку – подорож до водоспаду «Лазний» – це крок за межі зони комфорту, якою окупиться незабутніми враженнями. Ласкаво просимо до Карпат.


Ярослав Баран

на замовлення karpatytur.info

Фото: YarekFoto-studio (https://yarekfoto.co.ua)

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.