Головна » Blog » Олекса Довбуш – де шукати скарби

Олекса Довбуш – де шукати скарби

0

Якщо ви бодай раз були в Карпатах, ви напевно чули це ім’я «Олекса Довбуш». Особливо в Івано-Франківській області куди б ви не поїхали, всюди вас зустрічають або «скелі Довбуша», або «стежка Довбуша», або «Довбушеві комори» (Комора Довбуша). Хто ж він такий і що зробив у своєму житті, що протягом століть про нього досі гудять Карпати? Про все це спробуємо розібратися в невеликому екскурсі в світ Олекси Довбуша. Але оскільки ми все ж портал для мандрівників і відпочивальників, спробуємо віртуально прогулятися Олексиними місцями. І навіть незважаючи на те, чи вони справжні, чи міфічні.

Про Олексу Довбуша ми не раз згадували в наших публікаціях. Писали про нього, що він ніби карпатський Робін Гуд, якого боялися пани і любили прості гуцули. І нарешті про Олексу навіть знято кілька фільмів, тож у його життя ми зануримося так оглядово.

Олекса Довбуш – реальне життя

Родився Олекса в 1700 році в селі Печенежин (сьогодні Коломийський район Івано-Франківської області). За однією з легенд, майбутній ватажок повстанців до 6 років через певні недоліки навіть не міг самостійно пересуватися. Далі класична доля бунтаря формується під постійним тиском пана, у якого батьки Олекси були кріпаками. В якийсь момент молодий чоловік не витримав гіркої долі і разом з братом Іваном втікають від свого господаря та приєднуються до загону місцевих повстанців або розбійників під назвою «Опришки». І не випадково у багатьох варіантах біографії згадують його брата Івана, який у боротьбі і в легендах, що народилися про Олексу, відіграв важливу роль. Про «повстанців» кажуть, що назва походить від слова «opportunity». Але знову ж таки, мучать сумніви в правдивості такого тлумачення, оскільки воно в свій час ой як було близьким до комуністичної ідеології, а це дало шанс пам’яті про Олексу Довбуша уникнути репресій в радянські часи.

Перші подвиги Олекси офіційно датуються 1738 роком. З тих пір Карпати здригалися від панських господарських пограбувань. Під руки повстанців попадали економи, лихварі, орендарі. Ну і кажуть, що відібране майно Олекса розподіляв бідним селянам, тому протягом 7 років місцева влада не могла втихомирити Опришків. Відомі історичні дані, коли польська влада направляла на боротьбу з повстанцями до 2000 солдатів, але ті поверталися ні з чим.

Такий успіх Олекси Довбуша пояснювався народною підтримкою та незвичайними організаційними здібностями. І все ж рано чи пізно така романтична історія закінчується, і в 1745 році через зраду Степана Дзвінчука, Довбуша вбивають у селі Космач.

Олекса Довбуш – легендарне життя

Не дивно, що про Олексу Довбуша існує стільки легенд. Той факт, що всі події відбувалися в Карпатах, вже додає всім подіям містики. Тільки можна уявити, який жах охоплював воїнів, коли зненацька з’являлися Опришки в дивних незрозумілих уборах і так само зникали в нікуди. Звичайно, гуцульський наряд створював атмосферу чогось невідомого. Певно, таку зустріч можна порівняти з першими контактами європейців з індіанцями на американському континенті. І, очевидно, розумний ум Олекси це дуже добре розумів і користувався цією перевагою. Якось, перебуваючи в Яремче, спитав місцевого гіда, чому ж так, тут є «Тропа Довбуша», а за кілька десятків кілометрів у Бубнищі – «скелі Довбуша»? На що той розповів ще одну з легенд, в якій йдеться про те, як повстанці вводили панів в оману. Кажуть, що брат Олекси Іван дуже схожий на брата. Тому повстанці ділилися на два загони і виконували свою справу одночасно і в районі Яремче, і в районах Бубнища. Коли пани зводили новини в єдину картину, то не могли зрозуміти, як одна і та ж людина могла бути одночасно в двох місцях. І вже за життя Довбушу приписували паранормальні здібності. Серед популярних легенд є й про його зустріч з чортом, про його пристрасне кохання з Марічкою і, зрештою, про казкові скарби, які досі приховані в Карпатах. У останній з легенд навіть сьогодні є багато прихильників, які вірять у її реальність і наполегливо шукають золото Довбуша по Карпатах. А таких гіпотетичних місць є безліч, по яких і нам пора помандрувати.

Село Печеніжин

Очевидно, звідти варто почати подорож у пошуках Олекси Довбуша, адже це саме те місце, де народилася карпатська легенда. Сьогодні про цей історичний факт нагадує пам’ятник та історико-меморіальний музей Олекси Довбуша.

Скелі Довбуша в селі Бубнище

Є на Прикарпатті таке місце, яке сьогодні породжує більше загадок, ніж відповідей, і розташоване воно в Івано-Франківській області, в Болехівському районі в селі Бубнище. Скелі ще відомі як «бубницькі». Вже тривалий час це місце пов’язують з діяльністю Опришків, хоча 100% підтверджень поки що немає. За однією з версій тут міг дійсно діяти один з загонів повстанців під головуванням Івана Довбуша. Хоча насправді це печерне місто значно давніше, ніж період діяльності повстанців, тому на бубницьких скелях нашарувалося багато епох і історій: давнє городище, монастир древніх християн, середньовічна фортеця, і врешті-решт діяльність Опришків.

Яремче – “Стежка Довбуша”, “Камінь Довбуша”, “Скелі Довбуша”

Цей курортний містечко, очевидно, було епіцентром дій повстанців. Тому й не дивно, що тут стільки природних пам’яток, пов’язаних саме з ім’ям Олексія Довбуша. Скельне утворення на правому березі річки Прут відрізняється невеликими, але живописними скелями та навіть печерними утвореннями. Але знову ж таки, інформацію про ставлення до них Олекси Довбуша ми отримуємо з легенд. Хоча вони досить правдоподібні. З одних дізнаємося про те, як у Яремче ховалася мати Олекси, з інших – як Олекса любив купатися в Яремчанському водоспаді. Тому ймовірність відвідування містечка Яремче Олексою Довбушем доволі висока.

Перевал “Німчич” – печера Довбуша

Оскільки загін повстанців діяв на територіях Прикарпаття, Закарпаття та Буковини, цілком логічно, що є пам’ятки про Олексу Довбуша в Чернівецькій області. Тут, біля перевалу Німчич, розташована «печера Довбуша». Тектонічна щілина завдовжки до 22 метрів, висотою 3-6 метрів і шириною 1-1,5 метра. Не випадково її назвали на честь ватажка Опришків, оскільки згідно з легендою, в 1740-1741 роках Олекса з повстанцями саме діяв на цій території, і це печерне утворення слугувало їм прихистком.

Довбушеві комори

Досить цікаве і містичне місце, яке розташоване неподалік Верховини на горі Довбушанка. Розповідають, що і дістатися туди не так-то просто. Манить людей у це місце цікава геологічна формація на вершині Довбушанки: дві скелі утворюють між собою коридор, який заглиблюється іноді на кілька десятків метрів. І там унизу розміщена дивна кам’яна печера. Місцеві старожили розповідають повір’я, нібито в цьому місці існує вхід у паралельний світ. І все ж воно стало відомим на весь світ як «Довбушеві комори». Знову ж опираючись на легенди, дізнаємося, що це ще один з претендентів на пошуки прихованого скарбу Опришків і Олекси Довбуша. До таких висновків нас підводять, нібито, безпосередні висловлювання Олекси Довбуша, які були якимось чином задокументовані. В них Олекса описує місце, яке дуже збігається з Довбушевими кладовими. Принаймні так вважають деякі дослідники. Однак слід констатувати, що місце для походів і пошуків досить екстремальне, так і небезпечне для пошукових експериментів.

Космач – приватний музей Олекси Довбуша

Логічно, останньою зупинкою є місце, де офіційно загинув легендарний вожак. На жаль, увічнити цей історичний момент вдалося ентузіастам, а саме краєзнавцю Михайлу Дидишину, котрий у своєму дворі збудував символічну садибу – місце зради і загибелі Олекси Довбуша.

Післяслово

Отже, така, можливо, хаотична у нас вийшло подорож у світ Олекси Довбуша. Але сподіваємося, це стане для вас початковим матеріалом для організації реальної подорожі в цей загадковий світ. Звісно, ми перерахували не всі біографічні місця, де коли-небудь жив і діяв карпатський Робін Гуд. І все ж, постать Олекси Довбуша робить подорож у Карпати набагато привабливішою, адже кожна з легенд про героя обгортає ваш маршрут справжньою казкою. А можливо, вам пощастить, і ви станете першовідкривачем скарбів легендарного Олекси Довбуша. Айда на відпочинок у Карпати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.