Де шукати карпатські «діаманти»
Ось ще одна туристична пам’ятка і аргумент, щоб відвідати Карпати. Йдеться, звісно, не про справжні «діаманти», а про гірський кришталь, якого тут можна знайти досить багато. Інколи гірський кришталь тут навіть набагато красивіший за справжні діаманти. І почну з того, що геологія Карпат надзвичайно різноманітна. Тут можна знайти безліч різноманітних мінералів. Хоча я не є геологом, але пам’ятаю з дитинства одну подорож, коли ми з родиною відправилися в село Майдан, що на Львівщині. Там під час відпочинку на березі річки Рибинка ми з сестрою вийшли прогулятися по річці. І о чудо – різноманіття каміння на дні цього водоймища просто вражало: тут можна було знайти від традиційних чорних, сірих, білих до неприродних – яскраво-синіх і яскраво-блакитних. Пам’ятаю, навіть був дуже дивний камінь, який у воді був блакитним, а коли ми його висушили – став сірим, проте мав властивості олівця і писав по твердій поверхні, як графіт. І все це багатство лежить не якимись там купками, а вперемішку на величезній території.
В подальшому довелося читати в підручнику про гірський кришталь – прозорі камені неймовірної краси. Однак ця інформація стосувалася тоді в 90-х гір Кавказу. А як же Карпати? Вони також гори, напевно, тут теж є такі скарби. І справді, через кілька десятків років натрапляю на кілька публікацій в інтернеті про наявність гірського кришталю в Карпатах. Самому їх так і не доводилося бачити. І потім розумію – чому. А тому що просто ще не побував в тих регіонах, де їх можна зустріти. Але перш за все слід зрозуміти, що це за камені чи мінерали і взагалі, чи безпечні вони для людини?
Ну, про безпеку я перебільшив, оскільки насправді гірський кришталь — це певний безбарвний різновид кварцу. Цей мінерал належить до класу силікатів і зустрічається в природі у форм-факторі добре сформованих кристалів. В Карпатах його не випадково називають «Мармароськими діамантами». Уже саме ім’я вказує на місця їх масового скупчення. Тобто по гірський кришталь нам доведеться їхати в Закарпаття, хоча і на Львівщині їх можна зустріти. А далі трохи геологічних термінів. Вони зустрічаються в порожнинах гідротермальних і альпійських жилах у вигляді поодиноких кристалів. Вони разом із кальцитами заповнюють тріщини в породах. Їхня структура — це шестигранні призми з загостреною пірамідальною вершиною. Грані надзвичайно гладкі. Взагалі, побачивши таке диво, можна годинами насолоджуватися красою. У народі ці кристали довгий час вважали окам’янілим льодом, оскільки їх знаходили високо в горах у зоні вічних снігів. Також такі кристали можна знайти в гірських ріках, де відбувається вимивання породи, а завдяки своїй твердості гірський кришталь залишається видимим для людського ока. Багатою на гірський кришталь є гірська частина річки Латориця, а також річка Стрий.
В загальному, географічно гірський кришталь є найпоширенішим в околицях сіл і містечок Великого Бичкова, Вербяж, Латурки, Ясної Поляни та Косівської Поляни, а також поблизу населених пунктів Воловець.