Головна » Blog » Східниця – мінеральні джерела

Східниця – мінеральні джерела

0
shodnica_djerelo

Багато з вас знають, що курорт Східниця – це бальнеологічний курорт, де лікують за допомогою мінеральних вод. А їх тут справді багато. Доступно 38 джерел і свердловин. І всі вони дуже різноманітні як за мінеральним складом, так і за властивостями. І все ж, якщо ви вперше приїжджаєте на такий курорт, у вас можуть виникнути певні труднощі в пошуку та способах використання джерел. А це й не дивно, адже на кожному курорті є свої особливості, які слід враховувати. Тому ця публікація про те, як впевнено почуватися з першого дня перебування на курорті Східниця.
• Де шукати джерела
• Характеристика джерел
• Джерело №1
• Джерело №3
• Джерела № 8, 9, 10
• Джерело № 13
• Джерело № 15
• Мінеральні джерела № 25, № 26
• Свердловина №1с
• Свердловина №2с
• Свердловина №18с

Східниця – де шукати джерела

З народних переказів та літератури явище «джерело» у нас постає як певний колодязь під горбком або деревом, обкладений камінням, в якому чиста і холодна вода. Тому, коли ви прибуваєте на бальнеологічний курорт, у вас виникає певне розчарування від побаченого «джерела». Дійсно, жодного натяку на романтику. Тому робимо поправку на те, що за вікном 21 століття і сприймаємо реалії такими, якими вони є. На сучасних курортах місця для споживання мінеральних вод окультурені і навіть уніфіковані в спеціальні споруди Бювети. Як приклад, у Трускавці мінеральні води можна спробувати саме на Бюветах. В природних або псевдоприродних умовах можна побачити хіба що джерело «Юзя». Чому так? Справа в тому, що більшість мінеральних вод сьогодні добувають з прокладених свердловин. Це робиться для того, щоб задовольнити всіх бажаючих і одночасно витримати санітарні норми споживання води.
Але в Східниці джерельна романтика все ж збереглася і по сьогодні: незважаючи на наявність Бювета мінеральних вод, родовища джерел розкидані по всій території курортного селища. Звичайно, вони окультурені, і перебуваючи біля джерела, відчуваєш його природність і первозданність. А це суттєво і якісно відрізняє Східницю від подібних українських курортів.

Характеристика джерел Східниці

Як згадувалося раніше, у Східниці налічується 38 лікувальних джерел і 17 свердловин, які розкидані на території 8 кв. км. Умовно всі родовища можна поділити за хімічним складом на 4 групи:
1. Слабо мінералізовані води з підвищеним вмістом органічних речовин. Їх також називають водами типу «Нафтуся», оскільки серед них зустрічаються води з вмістом сірководню (запах тухлих яєць) і хімічним складом, подібним до трускавецької Нафтусі. В цілому це гідрокарбонатні натрієво-кальцієві води з мінералізацією до 1 г/дм³.
2. Содові мінеральні води: Мінеральні води з вмістом карбонату натрію та мінералізацією 4,5 – 6,5 г/дм³.
3. Води з вмістом заліза: Це в основному джерела №№ 13, 13а, 15. Вміст заліза в них становить 20-33 мг/дм³.
4. Хлоридно-натрієві води: відрізняються тим, що містять підвищений вміст брома. Їх мінералізація становить від 30 до 100 г/дм³.

Настав момент познайомитися з кожним «джерелом здоров’я» персонально, адже іноді те, на що вони здатні, дуже схоже на диво.

Східниця Джерело №1

Цей джерело належить до групи слабо мінералізованих вод. Тобто в таких водах вміст мінералів і солей мінімальний. У цьому джерелі у воді містяться гідрокарбонатно-натрієво-кальцієві солі. Однак вони тут не грають головну роль. Також у цьому джерелі є органічні речовини спиртових смол, гумусових речовин, карбонових кислот, а також специфічна фізіологічна група мікроорганізмів. Цей коктейль у ідеально збалансованому стані має потужну сечогінну дію, сприяє механічному вимиванню дрібних каменів з нирок, піску та інших продуктів, які стали причиною запальних процесів. Офіційно джерело №1 рекомендують для лікування при сечокам’яній хворобі, хронічному пієлонефриті, хронічних пієлоциститах нетуберкульозного походження, літогенних діатезах, а також при захворюваннях жовчовивідної системи.

Східниця Джерело №3

Цю мінеральну воду можна вважати сестрою Джерела №1, однак вона набагато багатогранніша як за хімічним складом, так і за властивостями. Отже, що ж ми отримуємо з Джерела №3. Зрозуміло, що це слабо мінералізована, ще й слабо кисла гідрокарбонатно-кальцієва вода з запахом сірководню та великим вмістом цінних мікроелементів: міді, цинку, йоду, брома, фтору, кобальту, марганцю та навіть срібла. Також тут є органічні сполуки, як і в джерелі №1. Відповідно, і лікувальні властивості схожі: вода з джерела №3 має сечогінну та протизапальну дію, покращує уродинаміку та циркуляцію крові в організмі, сприяє відновленню нормальної роботи нирок, у великій кількості виводить надмірні солі з організму та запобігає утворенню піску і каменів у нирках.

Східниця Джерела № 8, 9, 10,

Тепер маємо справу з слабо лужними водами. Вони також слабо мінералізовані гідрокарбонатно-кальцієві води з підвищеним вмістом кремнієвої кислоти, заліза, марганцю та срібла. Також тут присутні важливі лікувальні речовини: ефіри, амінні сполуки та мікроорганізми. Усе це в комплексі сприяє утворенню жовчі та виведенню її кислот, зменшенню холестерину. Загалом цю воду рекомендують при захворюваннях печінки та жовчних шляхів. Крім цього, мінеральна вода з вищезазначених джерел також позитивно впливає на сечовидільну систему (сечогінна дія, посилення фільтраційних властивостей нирок тощо).

Східниця Джерело № 13

Незважаючи на таку невдалу нумерацію, кажуть, що аналогів цієї гідрокарбонатно-кальцієвої води в Україні немає. Робить її унікальною високий вміст заліза. Тому її споживання покращує роботу підшлункової залози, сприяє утворенню еритроцитів у крові, відновлює вміст гемоглобіну. Також її рекомендують при захворюваннях печінки, залізодефіцитній анемії, гастритах, хронічних ентеритах та колітах.

Східниця Джерело № 15

Ще одне унікальне джерело з вмістом заліза, або як його ще називають: слабо мінералізований гідрокарбонатно-залізистий джерело з вмістом вуглекислоти та марганцю. Також аналогів в Україні немає. Його рекомендують вживати при хронічних захворюваннях шлунка з пониженою кислотністю, а також при різних видах анемій. Особливо мінеральна вода з джерела № 15 допомагає при виведенні радіонуклідів з організму: препарат заліза захищає від поглинання радіонуклідів тканинами кісток і сприяє їх виведенню через шлунково-кишковий тракт та нирки.

Східниця Мінеральні джерела № 25 № 26

Ці джерела належать до групи так званих нафтусяподібних вод. Вони є гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієвими водами з великим вмістом органічних речовин (8.4-12.6 мл \ дм.куб.), притаманних водам типу Нафтуся. Джерело №25 в основному призначають у випадках захворювання хронічними пієлонефритами, хронічними циститами, хронічними гепатитами, холангітами, холециститами, хворобою Боткіна та після операцій на нирках. Джерело №26 вживають при захворюваннях нирок і сечокам’яній хворобі, при літогенних діатезах, хронічних захворюваннях нирок, холециститах, гепатитах тощо.

Східниця Свердловина №1с

Мінеральна вода з цієї свердловини за складом дуже схожа на Джерела №1 «Марія» в Трускавці. Вона також є слабомінералізованою з великим вмістом органічних речовин, однак відрізняється дещо більшим вмістом карбонатних іонів і відповідно має більш виражену лікувальну дію. Її рекомендують вживати при захворюваннях печінки, сечовивідних шляхів, панкреатитах. Для хворих на цукровий діабет допомагає зменшити окислення організму.

Східниця Свердловина №2с

Вода з даної свердловини відома ще як содова. Вона належить до середньомінералізованих вод з великим вмістом органічних речовин. Будучи лужною содово-гідрокарбонатно-натрієвою водою, вона також містить кремнієву кислоту, йод, бром. П’ють содову при захворюваннях шлунка та 12-палої кишки (виразка, гастрит, підвищена кислотність тощо). Рекомендують вживати підігрітою до температури 35-40 градусів.

 

Східниця Свердловина №18с

Слабо мінералізована слаболужна гідрокарбонатно-сульфатно-натрієва вода зі слабким запахом сірководню та підвищеною кількістю мікроелементів: кремнієва кислота, двовалентне залізо, кобальт та біологічно активні мікроорганізми. Рекомендують вживати для стимулювання жовчоутворювальної функції. Системне застосування води збільшує вироблення жовчі, стимулює синтез холінів у печінці, зменшує концентрацію холестерину в крові, сприяє регенерації тканини печінки, зменшує запальні процеси в нирках.

Такий колекцій мінеральних вод є запорукою того, що відпочинок у Східниці позитивно вплине не лише на враження, але й на ваше здоров’я. Однак варто пам’ятати, що самолікування навіть дивовижними дарами природи може призвести до небажаних і неприємних наслідків. Тому перед тим, як приступати до системного застосування, обов’язково консультуйтеся зі спеціалістами – лікарями, яких на курорті достатньо. У такому випадку ваша поїздка та оздоровлення завершаться позитивним «хеппі-ендом».

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.