Карпатський Памір

А кажуть що Памір – далеко. Ще нещодавно в це місце було неможливо потрапити. Військовий секретний стратегічний об’єкт суворо охоронявся. І цьому сприяло розташування у прикордонній смузі держави. Але все в житті змінюється і ось це антропогенне диво височить на вершині гори Томнатік (1565 метрів) як інопланетний зореліт. Невипадково його місцеві так і називають НЛО.
Довелося побувати тут у 2018 році на запрошення дирекції Національного природного парку «Черемоський», на території якого сьогодні розташовано цей об’єкт. Справді з далекого виглядає він надто футуристично, і коли підіймаєшся на майданчик для огляду стають доступними всі недоліки людської недбалості: вибиті шибки в технічних приміщеннях, вирізаний метал тощо. Але незважаючи навіть на запустіння, цей об’єкт виглядає велично. Справді, свого часу він тримав у страху мало не всю Європу. Будучи однією з найпотужніших станцій радіолокації військового призначення в колишньому Радянському Союзі, вона покривала радіолокаційною парасолькою майже всю Європу. Тут під кожним куполом була антена, яка відповідала за конкретний частотний діапазон. Досі у великому куполі збереглися залишки антени далекого спостереження «Ліна», яка була вершиною тодішньої наукової думки. На території також бачимо вхід до підземелля. Очевидно, військовий бункер.
Місцеві розповідають легенди про цей об’єкт, яких чимало. Серед найпоширеніших – нібито наявність тунелю, що сполучає гору Томнатик (на якому розташований об’єкт) із обласним центром Чернівці. Також є версії, що не все тут розкрадено. Свого часу найстратегічніший об’єкт був добре законсервований і залитий бетоном. Так це чи ні важко стверджувати, оскільки офіційної інформації про це немає, чи досі є державною таємницею.
І все ж незважаючи на запустіння життя потроху повертається до цього об’єкта, хоча не у військовому, а туристичному форматі. Як символ відродження поряд з’явилися рекреаційні зони для облаштування туристичних привалів. Також поряд розташована каплиця Святого Євстахія – покровителя тварин та дикої природи. Побудовано її з ініціативи дирекції НВП «Черемоський». І не випадково, оскільки ліси тут багаті на ведмедів, рисів, оленів та ще багато всякої живності. Загалом це місце в планах керівництва НВП «Черемоський» перетворити на арт-зону для проведення різноманітних фестивалів та культурних заходів. Вже кілька разів тут було проведено етнофестивалі, що підтвердило правильність намірів.
Гора Томнатик та станція «Памір» справді унікальне місце, яке дає можливість зовсім по-новому поглянути на Карпати та відкрити для себе красу саме буковинських Карпат, які, як і всі ті неповторні та здатні вас дивувати та дивувати.
Довідка:
Найближчі населені пункти: село Сарата, селище Путила