Головна » Blog » Етноси Карпат
moda_etnos

Те що Україна є багатонаціональною державою – беззаперечний факт. Проте українці як нація також є багатогранними і багатими на етнічні особливості. Так історично склалося, що протягом століть різні обставини сприяли появі між українцями своєрідних субетнічних груп, які часто набували досить таки конкретних і чітких рис. Проте сьогодні говоримо саме про Карпатський регіон, адже Ваша мандрівка туди так чи інакше, але заставить вас зіткнутися з особливостями етнічних культур, які є неповторні, самобутні і, звісно, цікаві для мандрівників та туристів.

Бойки

Очевидно нашу мандрівку розпочнемо з Львівської області (Сколівський, Турківський, Дрогобицький, Самбірський і Старосамбірський райони). Тут домінуючою етногрупою в Карпатах є Бойки. Велика народна община, яка складається понад кількасот тисяч представників і вирізняється серед інших культурними особливостями, діалектом, традиціями. Вчені стверджують, що і вона не є монолітною: у її складі вирізняють приблизно 14 субетносів. Якщо ви відвідуєте львівську область – побачити і відчути особливості даного етносу можна в дерев’яній архітектурі, іконопису, народних промислах, а також у народних і релігійних традиціях. Окрім цього бойків зустріти можна на великій частині Івано-Франківської області (Богородчанський, Рожнятинський і Долинський райони), і у Закарпатській області (Воловецький, Міжгірський і Великоберезнянський райони).

Лемки

Ще один етнос, який був колись гірським є Лемки. Нажаль через репресивну політику СРСР та депортацію, вони втратили свою батьківщину і сьогодні маленькими групами розкидані по усій території України. Та етнос залишився і за останні роки проводить активну роботу стосовно збереження своєї етнічної спадщини. В час написання публікації в українському народі знову стають популярними лемківські пісні «Плине кача» «Кед мі прийшла карта…» та інші. Лемківські села можна зустріти у передгір’ї Карпат, куди їх було переселено після другої світової. Вони контрастно вирізняються від довколишніх населених пунктів говіркою та побутом.

Гуцули

Якщо лемки та бойки комфортно себе почувають, як в горах так і в низовині, етнос Гуцулів можна вважати 100% гірським народом, який сформував свої традиції, побут і культуру на високогір’ї. Гуцульський край – це частина Івано-Франківської (Верховинський район), Закарпатської (Рахівський район) та Чернівецької областей (Путильський і Вижницький райони). Відомими гуцульськими центрами є Верховина, Шешори, Ясіня і ін.… Проживання серед гір відобразилося у способі ведення господарства гуцулів. Це в основному розведення овець та деревообробка. Відтак народні промисли, традиції, архітектура так чи інакше зав’язані на цьому виді діяльності. Гуцули вирізняються серед інших етносів яскравим вбранням, говіркою, яскравими автентичними елементами в архітектурі та промислах. За час формування етносу Гуцульщина обросла й чималенькою історією. Серед яскравих історичних подій є опришківський рух (Олекса Довбуш, Лук’ян Кобилиця і ін..), який сьогодні є цікавою туристичною принадою, що відобразився в пам’ятках та експонатах багатьох місцевих музеїв.

Особливості Закарпаття

Уже з вище викладеної інформації розуміємо, що на Закарпатті представлені усі етнічні групи карпатського регіону. Але це ще не усі сюрпризи: Закарпаття є надзвичайно багатонаціональною землею, тому лемки, бойки, гуцули, чи простіше Українці становлять там лише якусь частку. Тут є великі групи угорців, ромунів, словаків, циган, росіян, білорусів та інших національностей. І все це функціонує у дуже тісному і складному етносплетінні, що робить Закарпаття просто таки унікальним осередком цього краю. Трапляються ситуації, коли сусідні села не можуть порозумітися, оскільки розмовляють на дуже контрастних діалектах. Такий стан справ викликаний історичними та стратегічними обставинами Транскарпатії (як інколи називають Закарпаття). Розповідають, що на Закарпатті є село, де мешканці протягом 20 сторіччя 7 разів змінювали своє громадянство, при тому залишаючись на місці. Як результат: разюча відмінність від решти Карпатського регіону. Це проявляється як в архітектурі так і в надзвичайно великій і багатій колекції діалектів.

Що обіцяє туристам етнічна багатогранність Карпат

Здається на перший погляд етнічна складова, має дуже маленький вплив на туристичну привабливість карпатського регіону, проте на практиці вона відіграє чи не головну скрипку у цьому процесі. Як підтвердження – існуючі асоціації та образи, з якими обожнюють Карпати чи його конкретні території. Як приклад, музичний інструмент Трембіта, який можна почути лише в Карпатах і досі довкола нього точиться багато дискусій та витає багато легенд. А ось повний набір образів: трембіта – Олекса Довбуш – дерев’яна карпатська церква – гражда – карпатська вовняна ковдра і т. д.. Чи скажімо закарпатський асоціативний ряд: шваблики – породичка – путята і т.д. Усі ці об’єкти та явища які для багатьох стали візитівкою карпатського регіону, так чи інакше є створені саме етносами цього краю. Тому перебуваючи на відпочинку у Карпатах та регіоні рекомендуємо бодай невелику частинку свого часу затратити на ознайомлення з народностями краю. Це можна зробити достатньо просто, відвідавши музей чи етнофестивалі. Для прикладу з народною архітектурою можна ознайомитися в скансенах, музеях під відкритим небом. Такі є майже в кожному обласному центрі. Скажімо у Львові це «Шевченківський гай». Можемо запевнити, пізнання Карпат через його етноскладову обіцяє вам дуже багато цікавих відкриттів і незабутнє проведення відпочинку в Карпатах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.